Catherine Hardwick-režisérka(rozhovor)

21. února 2009 v 20:38 | missibelled |  stmívání/twilight
Zapomeňte na chvíli na Twilight - jaké byly Vaše myšlenky, když jste poprvé slyšela o příběhu Stephenie Meyerové?

To je neuvěřitelné! Ona byla mamka, má tři syny a jednoho dne měla sen o upířím klukovi, který potkal lidskou holku. A ona si jen řekla: "Měla bych to napsat!" Během tří měsíců napsala knihu a její přátelé a sestra ji podpořili, aby ji vydala. Ročně vyjde na 2000 románů pro mladé a jen stěží některé z nich prorazí… Tahle se prostě začala chytat. Myslím, že lidé byli doslova smeteni tím hlasem, tou vášní.

Bylo složité přimět počasí, aby zde v Portlandu s vámi spolupracovalo?

Prostě jsme měli záběr, kde bylo slunečno, kde bouřilo a kde pršelo - na jeden zátah! Počasí bylo nestálé. Měnilo se každou minutou. Je slunečno, deštivo, bouří, sněží - vše v jednom dni! Je to vzrušující, ale stále měníte kamery a jeden záběr přerušujete i třikrát.

Během let vznikly tisíce filmů a televizních pořadů o upírech. Jak se Twilight ve Vaší mysli lišil od ostatních?

No, když jsem začala číst knihu Twilight, byla jsem zcela zasažena cítěním celé této téměř fanatické lásky. Skutečně suprová teenagera, která se bláznivě zamilovala do toho kluka, by se klidně změnila na upírku, jen aby s ním mohla být. A já si pomyslela: "To je vážně skvělé." Stephenie skutečně zachytila podstatu dnešních teenagerů a poprvé zamilovaných. Nikdy jsme neviděli upíry hrát baseball - neskutečně rychlí upíří baseball. Bylo tam tolik výzev, víte?

Několik fanoušků vyjádřilo obavy, že vynecháte z knihy scénu v Port Angeles. Ale abychom uvedli věci na pravou míru: tato scéna ve filmu je, je to tak?

Ano. Nakonec jsme nechali scénu v Port Angeles, kde Edward přijde a zachrání Bellu na parkovišti - přijede autem a zachrání ji před těmi nebezpečnými chlapy.

Vy jste vždy měla velmi svérázné názory. Využila jste možnosti, abyste řekla: "Ta kniha je hrozná, ale toto přidáme k tomuto a posuneme se dál?"

Ano. To, co můžeme vidět v jednom záběru filmu, kde je obličej Kristen, obličej Roba a celá scéna kolem nich - to zabere Meyerové možná 25 stránek.

Jak jste se připravovala, jakmile jste věděla, že budete dělat na Twilight? Jste tou režisérkou, která si načrtne vlastní storyboard?

Ve skutečnosti ano, jsem umělec. Kreslila jsem. Dříve jsem bývala vedoucí výpravy, takže jsem si udělala pár náčrtů do svého deníku a několik storyboardů. A dívala jsem se na všechny možné krásné fotky; projížděli jsme celý severozápad podél Tichého oceánu a některé věci, které jsme viděli, jsme dali do scénáře. A to je všechno velký proces, práce s herci… V jednu chvíli jsme šli a uviděli pokrývku z listů, které byly křupavé. Na konci scény jsem řekla: "Robe, proč nevezmeš Kristen na výlet, aby padla do listí?" Ukázalo se, že to bylo perfektní; bylo to tak romantické.

Když jste si poprvé vizualizovala ten film, co byla první scéna, kterou jste neskutečně toužila točit?

No, přemýšlela jsem, že je to skutečně romantické. Zkoušela jsem si představit ty nejromantičtější, neskutečně fantasijní chvíle, které bychom chtěli všichni zažít. Tak jsem si načrtla vlasy plavající ve vodě, a tak podobné úchvatné věci… Pro akční scény jsme měli dva úžasné storaboardové umělce, kteří pracovali na Matrix a podobných filmech, takže nám pomohli s vizualizací perfektních akčních scén. Měli jsem Andyho Chenga, on je náš pohon - action director. On byl po řadu let dublérem Jackieho Chana a má spoustu skvělých nápadů. Nutil nás dělat všechnu tu práci s lany a dráty a je tak strašně dobrý.

V dalších knihách vidíme již méně členů z rodiny Cullenových. Pokud budete točit i další díly, pokusíte se zesílit jejich přítomnost?

No, my bereme to, co Stephenie napsala a řídíme se tím… V tomto případě jsme to zformovali do tří-aktové struktury, 90 - 95 minutového filmu. Někdy chcete věci nastavit tak, že je uvidíte později, ale já jsem si jistá, že ty série malinko poupravíme… Takže ano, možná uvidíme více Cullenovi - protože by nám mohli chybět!

Přišlo nám mnoho dotazů od fanoušků, jestli bude mít Twilight britskou premiéru.

Jsem si jistá, že ji mít bude. Je to Robova země!

Všimnul jsem si, že na place voláte na mnoho herců jejich filmovými jména, což je pro režiséra neobvyklé. Je v tom nějaký záměr?

Když pracuji, snažím se ponořit do toho světa. Takže ano, dělám to.

Udržuje to herce spjaté s jejich postavou?

Chci, aby se drželi ve stylu své postavy, ne ve svém osobní. Tento film není o tom, co by udělal Rob nebo Kristen; je o tom, co by Edward nebo Bella cítili. Není to samé jako u herce. Ačkoliv je tam hodně podobností a překrytí a oni přenáší mnoho ze svých osobností do filmu, Edward a Bella jsou jiný než jsou oni dva. Takže myslím, že to pomáhá, a pomáhá to i mně.

Vypustila jste z filmu postavu Belliny spolužačky Lauren Malloryové?

Máme několik dívek, které neoslovujeme jménem. Ale máme několik dívek, že, když vidíte jejich skupinku kamarádek, dokážete si představit, že jedna z nich je Lauren. Povzbuzujeme tak fanoušky, aby si vybrali, která z nich je Lauren. Ona nemá v knize zásadní roli.

Poslední otázka je zásadní: Když se Edward s Bellou políbí, je to francouzský polibek? Mnoho fanoušků má pocit, že tam musí být zapojen jazyk.

Já souhlasím! Každý tam potřebuje jazyk, věřte mi. A my neklademe na herce žádná omezení; neměla jsem kameru v jejich puse, ale věřila bych, že tam trochu jazyka bylo, podle toho, jak se vášnivě líbali. Ale možná jsme jim měli malinkou kameru, zcela malilinkatou kameru do pusy dát. To by byl dobrý nápad.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama